„…nie ma złych produktów inwestycyjnych, są tylko źle dobrane…”

Kierując się powyższym mottem proponuję, aby pierwszym krokiem, przy planowaniu jakiejkolwiek inwestycji, było zbadanie profilu inwestora. Dzięki takiemu badaniu uda nam się ustalić najważniejsze aspekty, niezbędne do określenia profilu oraz charakteru inwestycji.

Kluczowe aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę przy doborze inwestycji:

1. Czas trwania inwestycji.

2. Cel jaki chcemy osiągnąć decydując się na inwestycje.

3. Poziom ryzyka, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować.

Każdy z wyżej wymienionych punktów, należy rozwinąć, odpowiedzieć sobie na pytania i dobrać odpowiedni rodzaj inwestycji.

Równie ważny jest model dywersyfikacji inwestycji. Uwzględniając wiele czynników warto rozważyć inwestycje w  aktywa o różnym poziomie ryzyka. Istotne miejsce w każdym portfelu inwestora powinny zajmować aktywa bezpieczne, zabezpieczające nasze oszczędności.

Osobiście preferuje kilka rodzajów inwestycji:

1. Jako bezpieczną formę inwestowania zawsze polecam metale szlachetne.

W moim portfelu szczególne miejsce zajmują inwestycje w złoto. Jest to szczególny kruszec, którego siła nabywcza od setek lat pozostaje niezmienna. Podobnie jak 100 lat temu za 25 uncji złota można było kupić nowe auto (warte ówczesnych 1500 $) tak dziś za 25 uncji złota spokojnie kupimy auto warte około 35.000 dzisiejszych dolarów. Jak pokazuje historia, za 20-50 lat sytuacja będzie podobna. Dlatego warto zainteresować się inwestycją złoty kruszec.

zloto_d

Kluczowe pytania, na które powinieneś znać odpowiedź przed przystąpieniem do inwestycji w złoto:

  • Jak odróżnić złoto inwestycyjne od tzw złomu złota (jego ceny przy skupie osiągają max 60 %  złota)
  • Gdzie przechowywać swoje złoto, jakie są koszty przechowywania depozytu ?
  • Jaką firmę wybrać, by spread był dla nas korzystny ?
  • Jak sprawdzić wiarygodność firmy – jak sprawdzić czy kupujesz złoto czy obietnice ?
  • Czy będziesz miał możliwość płynnej sprzedaży swojego złota ?
  • Jaki jest minimalna kwota depozytu ? Czy aby inwestować w złoto potrzeba milionów ?

Na te jak i inne ciekawe pytania znam odpowiedź. Przeczytałem większość opinii dostępnych na ten temat. Przetestowałem kilka firm osobiście i chętnie podzielę się z Tobą wiedzą. Jeśli interesuje Ciebie ten temat, to zapraszam do kontaktu 🙂

2. Inwestycje w nieruchomości

Nieruchomości to moja ulubiona część portfela inwestycyjnego.

Dzięki doświadczeniu w pracy, jako pośrednik w sprzedaży nieruchomości, nabyłem wiele przydatnych umiejętności, niezbędnych do oceny potencjału inwestycji w nieruchomości.

Uczestniczyłem zarówno w transakcjach spekulacyjnych – tanio kupić drogo sprzedać, jak również w transakcjach opartych na przepływie pieniędzy – zakup i najem lokali mieszkalnych oraz komercyjnych z użyciem dźwigni finansowej.

Każda z tych transakcji wymaga odpowiedniego podejścia oraz analizy rentowności i potencjału zwrotu z inwestycji. 

wide_1376379317nieruchomosc13082013-

Z pozoru nieruchomości uważane są za aktywa ciężko zbywalne. Tak zgadzam się, ale pod warunkiem, że nie wiesz co kupujesz, albo za ile.

Osobiście kupuje lub pomagam kupić spekulacyjnie nieruchomości, w których zwrot z inwestycji powinien wynieść minimalnie 15 % w skali 12 msc. Zgodnie z moją zasadą WIN & WIN -> przy tego typu inwestycjach moje wynagrodzenie jest uzależnione tylko od zysku po sprzedaży nieruchomości.

3. Inne aktywa, w które planuję inwestować:

Energia odnawialna – wiatraki oraz fotowoltaika. Fotowoltiaka - Dom2

Temat szczególny dla mnie, gdyż wpisuje się w moje WIN&WIN.

Jak dotąd jestem na etapie projektowym swojej pierwszej inwestycji – wykorzystanie prosumenta, do zwiększenia przychodów z wynajmowanej nieruchomości. Kiedy tylko realizacja się uda na pewno opiszę ją szczegółowo.

Drugą inwestycją, będzie przystąpienie do spółki celowej budującej farmę fotowoltaiczną, bądź też farmę wiatrową i uczestnictwo w wieloletnim dochodzie pasywnym.

Dziś zdobywam wiedzę na temat  możliwości inwestycyjnych w energię odnawialną.

Następnie zweryfikuję teorię w praktyce.

By móc w najbliższym czasie zaproponować Tobie sprawdzone rozwiązania z korzyścią dla OBOJGA!